Justering av felleskostnader fra 2021

Skrevet av Rune Berge - 4 november 2020 - 21:40  -  Sist oppdatert 4 november 2020 - 21:45

Styret vedtok i sist møte, 2. november 2020, en justering av felleskostnadene til borettslaget gjeldende fra 1. januar 2021. Endringen er i tråd med den generelle prisstigningen på varer og tjenester som borettslaget benytter seg av, samt utviklingen i konsumprisindeksen. Felleskostnadene vil øke med 2 % fra dagens nivå og endringen trer i kraft fra januar 2021. Internett og TV-delen av husleien er ikke berørt i denne omgang.

Noen regneeksempler som viser hvordan dette påvirker felleskostnadene på ulike leilighetstyper:

Liten leilighet
I dag betaler andelseier kr 3840 per måned (felleskostnader kr 3500 + internett/TV kr 340). I januar 2021 endres beløpet til kr 3910 per måned, altså en økning på kr 70 per måned.

Mellomstor leilighet
I dag betaler andelseier kr 5140 per måned (felleskostnader kr 4800 + internett/TV kr 340). I januar 2021 endres beløpet til kr 5236 per måned, altså en økning på kr 96 per måned.

Stor leilighet
I dag betaler andelseier kr 5840 per måned (felleskostnader kr 5500 + internett/TV kr 340). I januar 2021 endres beløpet til kr 5950 per måned, altså en økning på kr 110 per måned.

Dette er kun ment som eksempler på tre ulike leiligheter, men vi gjør oppmerksom på at borettslaget har svært stor variasjon i ulike leilighetstyper og størrelser. Felleskostnadene til hver leilighet følger eierbrøken som ligger til borettslaget og beløpene varierer blant annet som følge av antall kvadratmeter og beliggenhet. For å finne ut nøyaktig beløp må du ta utgangspunkt i siste faktura som du har fått fra borettslaget som viser ditt nivå på felleskostnader.

Nye giroer vil bli tilsendt den enkelte i god tid før forfall. Dersom du har avtalegiro med beløpsgrense kan det være lurt å ta kontakt med banken allerede nå for å endre denne.

Bli varslet om nye innlegg. Vi sender ut en e-post hver mandag. Det er gratis og du kan melde deg av når som helst.